ENGLISHSLOVAK

Nosičov sen – Preteky v nosení pivného suda

V TRENČÍNE VYRASTÁ GENERÁCIA NOSIČOV

Už po druhý raz ste mali možnosť stretnúť nosičov aj inde ako na horách. V sobotu 14. novembra sa pod Trenčianskym hradom stretli nosiči nie tatranskí, ale trenčianski, aby si zmerali svoje sily.
Celkovo sa na štart postavilo 69 pretekárov, z toho bolo 31 nosičov a 8 nosičiek nesúcich krošňu s pivom a 30 detí s batohom na pleciach.

Muži niesli 50 kilogramový náklad pivného sudu, ženy mali závažie o niečo menšie a sud ľahší. Na súťažiacich čakalo 104 schodov, na ktoré bolo treba s neľahkou vynáškou vybehnúť v čo najkratšom čase. Náklad, ktorý ozajstní nosiči nechávajú na chate, museli tí naši trenčianski zniesť opäť dole. To, že to nebolo jednoduché potvrdil i tohtoročný víťaz pretekov a držiteľ rekordu Nosičovho sna Pavol Svrček: „hore sa mi bežalo dobre, ale zniesť sud aj dole už bolo ťažšie. Náklad pre mňa ako vzpierača nebol ťažký, ťažší bol ten beh,“ dodal mladý športovec, ktorému šťastie určite neprinieslo len poradové číslo 7, ale najmä 15 rokov trénovania. Minuloročný víťaz Nosičovho sna Andrej Širila na tohtoročný rekord nestačil, bral to však športovo. Naviac, ako nám povedal - chalanov, ktorí vyhrali priviedol on, takže si môže sám za to, že mal takú silnú konkurenciu.

Dlho prehovárať sme nemuseli ani najstaršieho účastníka pretekov, ktorým bol 76 ročný Trenčan Ladislav Kolínek: ten prišiel, poťažkal náklad a bolo rozhodnuté - prečo by si cestou z volieb nevyniesol ťažkú krošňu...? Sympatický pán si dobrú kondičku udržiava po celý rok: „chodím na túry, lyžujem, mám záhradu, celý deň som v teréne,“ prezradil nám neskôr pri teplom čaji.

Ťažkej nosičskej krošne sa nezľakli ani zástupkyne ženského pohlavia. Osem účastníčok pretekov vynieslo po rovnakej trati ako muži 30 kilový náklad. Víťazkou kategórie žien sa stala Terezka Janská s výborným časom 1 minúta 2 sekundy, keď druhej v poradí, Juliane Velčkovej, unikla len o 60 stotín. Zahanbiť sa nedali ani organizátorky a do pasce, ktorú pripravili pretekárom sa nechali chytiť i ony.

O výborné výkony a zábavu všetkých prítomných sa postarali i detskí účastníci. Najmladším nosičom, ktorý sa nezľakol veľkého ruksaku, bol tento rok 4-ročný Miško Michalík. Svoj náklad vyniesol za minútu 28 sekúnd. Najlepším zo starších detí, vytrénovaných nosením školských tašiek, trvala vynáška len približne 30 až 40 sekúnd. „Po schodoch sa mi bežalo super, len treba makať po celý čas naplno,“ poradil Rastislav Šoltís. Tohtoročným víťazom sa stal 13-ročný Maroš Jambor, ktorý napriek váhe svojho bremena dosiahol s výborným časom 31 sekúnd a 82 stotín prvé miesto.

Víťazom blahoželáme a tešíme sa na ďalší ročník!

10. Filip Plánka

Ďalších účastníkov kategórie deti uvádzame v poradí, v akom boli zaregistrované: